Klasycystyczny pałac w Zaleskich powstał na przełomie XVII i XVIII wieku, z fundacji rodziny von Below, która była właścicielem majątku od 1461 roku do końca II wojny światowej. 

Parterową, podpiwniczoną rezydencję postawiono z cegły na kamiennym fundamencie, na rzucie prostokąta i nakryto ją dachem naczółkowym krytym dachówką zwaną karpiówką. W osi dziewięcioosiowej elewacji frontowej usytuowano piętrowy, trójosiowy ryzalit wejściowy, poprzedzony krytym gankiem z tarasem. W XIX wieku dobudowano przybudówkę również na planie prostokąta, którą rozebrano w 1965 roku. W połowie XIX wieku za pałacem wzniesiono neogotyckie skrzydło, które zdobi szczyt schodkowy ze sterczynami i ostrołukowymi płycinami. Od strony północnej do założenia przylegał 10-hektarowy park krajobrazowy z interesującymi okazami drzew i krzewów. 

Pod koniec ubiegłego wieku na skraju parku założono cmentarz rodzinny, teraz całkowicie zdewastowany. Zachował się jedynie grób Ewy von Below, obecnie przy wschodniej elewacji. W marcu 1944 roku zmarł ostatni właściciel, 81-letni Walter von Below i do czasu wejścia Rosjan majątkiem zajmowała się wdowa po nim. Od 1950 roku w pałacu urzędował miejscowy PGR, potem budynek przeznaczono na ośrodek kolonijny. Obecnie pałac stanowi własność prywatną, niedostępną dla zwiedzających, lecz można go obejrzeć z zewnątrz.

Zaleskie jest położone 9 km na południowy-zachód od Ustki, przy drodze nr 203 do Darłowa. Pałac znajduje się w centrum wsi, tuż obok kościoła.

Zdjęcia wykonano w marcu 2022 roku.

  • Elewacja frontowa

  • Elewacja tylna

  • Skrzydło boczne

  • Z lewej kościół a z prawej pałac