Barokowy dwór w Kucharach-Skotnikach został wzniesiony w 1783 roku na miejscu starszego, drewnianego założenia, z inicjatywy Teodora Myszczyńskiego, sędziego ziemi zakroczymskiej. Dwór był  kilkakrotnie przebudowywany i remontowany. Poważne zmiany wprowadzono w 1920 roku, w trakcie usuwania szkód powojennych.

Obecnie jest to parterowa budowla z mieszkalnym poddaszem, założona na planie prostokąta, nakryta mansardowym dachem z lukarnami. W osi siedmioosiowej elewacji frontowej usytuowano jednoosiową wystawkę, zwieńczoną trójkątnym naczółkiem z motywem spinającej arkady, poprzedzoną balkonem wspartym na portyku złożony z dwóch par toskańskich kolumn. W elewacji ogrodowej, również siedmioosiowej, umieszczono piętrowy, trójosiowy ryzalit, zwieńczony  podobnym szczytem, poprzedzony niewielkim tarasem z jednobiegowymi schodami. Przy dworze znajduje się klasycystyczna, parterowa oficyna, wzniesiona na rzucie kwadratu, nakryta dachem mansardowym, zaadaptowana na pracownię malarską. Całość jest otoczona zadbanym parkiem krajobrazowym z trzynastoma pomnikami przyrody.

Ostatnimi, przedwojennymi właścicielami majątku była rodzina Rosińskich, zmuszona opuścić go w czasie wojny. Dwór prawdopodobnie bez uszczerbku przetrwał II wojnę światową. Od tego czasu w budynku kolejno mieściły się: urząd gminy, klubokawiarnia, sklep, a potem do 1996 roku mieszkania komunalne. Obecnie stanowi własność prywatną. Odrestaurowany należy do malarki Elżbiety Białaszek i jej męża Stanisława. Dwór jest trudnodostępny, nie widać go zza ogrodzenia. Zdjęcie fasady pochodzi ze strony „100 dworów Mazowsza (http://www.dwory.net/Plonsk,%20powiat/kuchary-skotniki.html).

Kuchary-Skotniki są położone 9 km na północny-wschód od czerwińska nad Wisłą, 3 km na wschód od drogi nr 570 do Naruszewa. Dwór znajduje się w północno-wschodniej części wsi.

Zdjęcia wykonano w maju 2018 roku.

  • Elewacja frontowa

  • Brama wjazdowa

  • Oficyna