Lucerna (niem. Luzern, fr. Lucerne) powstała około pierwszej połowy VIII wieku jako niewielka osada, która zawiązała się wokół znajdującego się tu klasztoru Benedyktynów. Początkowo zależna od klasztoru, od 1178 roku niezależna i zyskująca na znaczeniu dzięki położeniu na szlaku handlowym prowadzącym z Europy Środkowej do Włoch przez wybudowaną w pierwszej połowie XIII wieku drogę przez przełęcz św. Gotarda. Droga ta połączyła ze sobą Europę Środkową z ogrodzonymi pasmem wysokich Alp – Włochami. W 1332 roku Lucerna przystąpiła, jako czwarty członek, do Konfederacji Szwajcarskiej (założonej w 1291 roku przez kantony Uri, Schwyz i Unterwalden). W czasie reformacji miasto pozostało przy katolicyzmie. Obecnie Lucerna jest stolicą kantonu o tej samej nazwie, ośrodkiem gospodarczym i kulturalnym, ważnym węzłem komunikacyjnym, a także jednym z najpopularniejszych ośrodków turystycznych w Szwajcarii. W mieście znajduje się wiele cennych zabytków a także przeszło 10 muzeów z których na szczególną uwagę zasługuje Muzeum Transportu Szwajcarskiego.
– Jednym z najcenniejszych zabytków Lucerny jest stanowiący jeden z symboli miasta spinający brzegi rzeki Reuss drewniany kryty dwuspadowym dachem Most Kapliczny (Kapellbrücke). Powstał on w połowie XIV wieku i stanowił część ówczesnych umocnień chroniących miasto przed atakami. W XVII wieku ozdobiony został charakterystycznymi trójkątnymi malowidłami Heinricha Wagmanna, na których przedstawiona została historia Lucerny. Nie łączy on brzegów najkrótszą drogą, jego kształt wynikł z dostosowania konstrukcji do bagnistego podłoża. Do mostu przylega oktogonalna i nieco pochylona, wysoka na 35 m kamienna Wieża Wodna (Wasserturm), która należała do dawnego systemu obronnego, później stała się więzieniem, a obecnie mieści się w niej archiwum. W 1993 roku most został poważnie zniszczony przez pożar: spaliły się wówczas m.in. zdobiące most oryginalne XVII-wieczne malowidła, dziś, po odbudowie, zastąpione reprodukcjami fotograficznymi.
– Około 500 metrów na zachód od Kapellbrücke znajduje się drugi drewniany Most Plewny (Spreuerbrücke), nieco młodszy, znany z przedstawiających taniec śmierci malowideł z pierwszej połowy XVII wieku autorstwa Kaspara Meglingera.
Pozostałe zabytki warte obejrzenia to:
– Barokowy kościół Jezuitów, (Jesuitenkirche), zbudowany w latach 1666-73 z wieżami ukończonymi w XIX wieku.
– Gotycki kościół franciszkanów (Franziskanerkirche) z XIII wieku, z barokowym XVII-wiecznym wyposażeniem wnętrza.
– Museggmauer – dobrze zachowany fragment średniowiecznych fortyfikacji miejskich, długi na 850 m, z dziewięcioma wieżami (z których cztery są dostępne dla zwiedzających), pochodzący z drugiej połowy XIV wieku.
– Przy placu Kornmarkt stoi ratusz zbudowany na początku XVII wieku według projektu Antona Isenmanna w stylu włoskiego renesansu.
– Pomnik Umierającego Lwa poświęcony szwajcarskim gwardzistom broniącym francuskiej pary królewskiej w czasie szturmu na pałac Tuilerie w 1792 roku. Swego czasu Mark Twain nazwał go „najsmutniejszym i najbardziej poruszającym kawałkiem skały na świecie”.
W Lucernie organizowany jest także słynny karnawał – Luzerner Fasnacht. Impreza ta trwa od tłustego czwartku do środy popielcowej i połączona jest ze świętem pożegnania zimy. W czasie trwania karnawału przez miasto przechodzą liczne korowody poprzebieranych w kolorowe kostiumy i maski mieszkańców oraz turystów.
Lucerna jest położona w środkowej Szwajcarii, na północno-zachodnim brzegu Jeziora Czterech Kantonów, po obu stronach wypływającej z niego rzeki Reuss, ok. 85 km na północny wschód od Berna i 52 km na południowy zachód od Zurychu.
Zdjęcia pochodzą z filmu nagranego kamerą VHS w sierpniu 1994 roku. Niestety ich jakość pozostawia wiele do życzenia, ale chciałem je wykorzystać.