Pierwotny, barokowy dwór w Trzebiechowie powstał w XVI lub XVII wieku z inicjatywy rodziny Troschke, która była właścicielem miejscowości od XV wieku do 1724 roku. W 1724 roku majątek został zlicytowany i przeszedł na własność Henryka Reuss-Schleiz i od tej pory, aż do II wojny światowej, miejscowość należała do rodziny von Reuss, wywodzącej się z linii Plauen. Przebudowa starego założenia na renesansowy pałac nastąpiła w 1876 roku kolejnego Henryka VII Reussa (imię to było w rodzinie powielane).
Powstał wówczas zespół pałacowo-parkowy, składający się z pałacu w stylu rezydencji francuskich, parku w stylu angielskim, zabytkowej oficyny z początku XIX wieku oraz ujeżdżalni. Skrzydło boczne dobudowane zostało w 1902 roku, staraniem kolejnego członka rodu. Pałac został założony na planie litery „L”, z czworobocznymi wieżami przy północnym boku i w skrzydle południowym. Rozczłonkowaną bryłę tworzą cztery odmienne segmenty zróżnicowane formą i gabarytem. Obiekt jest w całości podpiwniczony, w obu skrzydłach dwukondygnacyjny, nakryty dachami mansardowymi, natomiast wieże nakryto dachami namiotowymi. Trzynastoosiowe elewacje głównej części rozczłonkowane zostały, wysuniętymi z lica, wyższymi ryzalitami pozornymi oraz boniowanymi pilastrami, a w poziomie – partią cokołu i profilowanymi gzymsami – kordonowym i wieńczącym. Rozstawione w symetrycznym układzie okna, prostokątne, z wyjątkiem ryzalitów, gdzie występują też zamknięte półkoliście (piętro), mają obramienia z kluczem oraz nadproża w postaci odcinka profilowanego gzymsu. Wejście główne, usytuowane w trzyosiowym ryzalicie fasady, jest ozdobione pilastrami. Nad wejściem, znajduje się balkon i trzy okna typu porte-fenêtre, ujęte pilastrami. Wchodząca w partię dachu trzecia kondygnacja zwieńczona jest malowniczą wystawką, wyniesioną w poziom hełmowego nakrycia partii ryzalitów. Elewacja ogrodowa ukształtowana jest podobnie, z wyjątkiem górnej części, gdzie występuje jedno duże okno. Na północ od pałacu rozciąga się istniejący tu od 1670 roku park krajobrazowy, część południową wieńczy reprezentacyjna brama wjazdowa.
Obecnie w pałacu mieści się szkoła podstawowa, gimnazjum oraz baza noclegowa. Klasycystyczna oficyna z początku XIX wieku, w której obecnie mieści się Urząd Gminy oraz Trzebiechowski Ośrodek Kultury i dawna ujeżdżalnia, obecnie hala sportowa, są własnością Urzędu Gminy Trzebiechów.
Trzebiechów leży 10,5 km na południowy-wschód od Sulechowa, przy drodze nr 278 do Bojadeł. Pałac położony jest w centrum miejscowości, po północno-wschodniej stronie drogi.
Zdjęcia wykonano we wrześniu 2022 roku.