Pierwsza pisemna wzmianka o miejscowości Lomnice nad Popelkou pochodzi z 1308 roku. Miasteczko początkowo tworzyły niemal wyłącznie drewniane domy. Do naszych czasów zachowało się bardzo niewiele źródeł dotyczących najdawniejszych dziejów Łomnicy, ponieważ w pożarach miasta zniszczeniu uległy stare księgi i pisma. Zabytki
– Ratusz pierwotnie drewniany stał na środku rynku, otoczony rzeźniami i stajniami. Spłonął w 1590 roku i dopiero po 18 latach, tj. w 1608 roku ponownie wzniesiono drewniany ratusz. W 1706 roku Jan Rudolf z Morzina nakazał zburzenie ratusza i budowę nowego. Wystawiono go w 1724 roku z kamienia i cegły, szczytem do rynku, z łukiem o czterech kolumnach i kwadratową wieżą z zegarem z trzech stron. Ratusz spłonął w 1862 roku. Dwa lata później wybudowano nowy dwukondygnacyjny ratusz, w którym oprócz urzędu miejskiego i szkoły przemysłowej swoje miejsce znalazły sklepy, teatr, lombard, biblioteka i muzeum.
– W górnej części środkowej wysepki na Husovo namesti stoi secesyjny pomnik mistrza Jana Husa z 1900 roku. Górna i dolna barokowa fontanna. Obie fontanny znajdują się na Husova náměstí. Górna fontanna została wykonana z granitu Železnobrod w 1889 roku przez mistrza kamieniarza Adolfa Mahlera ze Světlé, jak głosi wyryty napis. Dolna fontanna wykonana jest z hořickiego piaskowca. Również na Husovo namesti w 1713 roku wzniesiono kolumnę morową. Narożniki balustrady zdobią postacie świętych – św. Jana Nepomucena, św. Sebastiana, św. Wawrzyńca i św. Rozalia. Na szczycie kolumny z kapitelem korynckim znajduje się posąg patronki miasta, Panny Marii Łomnickiej. Kolumna o łącznej wysokości 9,51 m była w przeszłości wielokrotnie naprawiana.
– Główny cmentarz, na którym znajduje się najstarszy zachowany budynek w Łomnicy nad Popelkou – dzwonnica cmentarna z 1652 roku. W górnej części cmentarza znajdują się także pomniki z wojny prusko-austriackiej z 1866 roku oraz szereg cennych artystycznie nagrobków łomnickich przemysłowców . Barokowa kaplica św. Jana Chrzciciela z 1768 roku.
– W dolnej części rynku znajduje się barokowy kościół św. Mikołaja z Bari z 1782 roku. We wnętrzu cenne rzeźby autorstwa Jana Hájka z Kosmonosu (ołtarze, dekoracja elewacji, ambona, chrzcielnica) oraz marmurowe płyty nagrobne autorstwa Václava Štěpanickiego z Valdštejna (1579) i Eliški z Martinic (1605). W dekoracji malarskiej uczestniczył także praski malarz Fidelius Weibel. Bardzo ciekawy jest również stary chór z organami Pavla Františka Horáka, który spłonął podczas remontu organów. W latach 1881-82 miejscowy organista František Kobrle zbudował nowe dwumanuałowe organy z 20 rejestrami brzmieniowymi. Na bocznej ścianie znajduje się marmurowa tablica pamiątkowa poświęcona kompozytorowi muzycznemu Františkowi Doubravskiemu.
– Gotycki zamek został zbudowany przez Košíków pod koniec XIII wieku. Warownia została w XVI wieku przebudowana na renesansowy zamek. Od 1654 roku zamek służył wyłącznie urzędom magnackim, jednak w latach 30-tych XIX wieku został przebudowany na trójskrzydłowy barokowy pałac. W 1919 roku Alain Rohan sprzedał obiekt lokalnej spółdzielni handlowej, a zamek zaczęto nazywać „Živnodům”.
– Neoklasycystyczny budynek Hruby dom został zbudowany w pierwszej tercji XIX wieku przez Petra Augusta Šlechtę. Dom wykorzystywali nie tylko do zamieszkania, ale także do prowadzenia działalności gospodarczej, prowadzili tu zakład włókienniczy. Po II wojnie światowej właściciel Bedřicha Šlechty przekazał dom miastu z zastrzeżeniem, że będzie się tu mieściło muzeum.
– Szczyt Tábor z wieżą widokową jest popularnym miejscem wycieczek. Pierwotna wieża widokowa została tu wybudowana już w 1897 roku. Miała postać prostej drewnianej konstrukcji, budowniczych podobno inspirowała wieża widokowa cesarzowej Elżbiety stojąca niedaleko Wiednia. W 1911 roku na górze Tábor dobudowano wieżę widokową z cegieł, która miała opinię jednej z najpiękniejszych w Czechach. Jej całkowita wysokość wynosi 35 m a na platformę widokową na wysokości 26 m prowadzi 145 schodów. Droga Krzyżowa na starym szlaku pielgrzymkowym na górę Tabor to jeden z ciekawszych zabytków. Składa się z niszowej kaplicy nad studnią Křížovka z 1868 oraz kapliczek przedstawiających sceny z Drogi Krzyżowej. Pielgrzymi używali wody ze studni Křížovka do przemywania oczu w przekonaniu, że pozbędą się problemów ze wzrokiem. Góra Tabor wznosi się około 2,5 km na południe od centrum.
Lomnice nad Popelkou leżą w zachodniej części Przedgórza Karkonoszy w szerokiej dolinie rzeczki Popelka, około 14 km na północ od Jiczyna.
Zdjęcia wykonano z filmu nagranego kamerą VHS w lipcu 2001 roku.