Cerkiew pw. śś. Kosmy i Damiana w Bereście zbudowano w 1842. Jest to cerkiew zachodniołemkowska, orientowana o konstrukcji zrębowej i pokrytych gontem ścianach. Trójdzielna budowla składa się z kwadratowej nawy, prostokątnego prezbiterium zamkniętego wielobocznie i babińca. Całość nakrywają dachy namiotowe zwieńczone baniastymi hełmami z żelaznymi krzyżami, pokryte blachą. Wieża konstrukcji słupowo-ramowej o pochyłych ścianach, z lekko nadwieszoną pseudoizbicą. Słupy wieży obejmują zachodnią część babińca. Wokół wieży zachata. Wszystkie ściany pobite są gontem, jedynie izbica jest odeskowana pionowo, a łączenia desek zakryto wąskimi listwami. Obok cerkwi stoi nowo wybudowana drewniana dzwonnica, nawiązująca proporcjami i baniastym hełmem do samej cerkwi. Cerkiew otoczona jest niskim murkiem z kamienia łamanego, z bramką zwieńczoną kopułą pokrytą blachą.

Wewnątrz zachowała się polichromia ornamentalna i figuralna z 1922 roku (w prezbiterium) i 1928 roku (nawa i babiniec). Między prezbiterium a nawą znajduje się kompletny ikonostas, zbudowany w XIX wieku z wykorzystaniem ikon pochodzących z XVII i XVIII wieku. W prezbiterium stoi XIX-wieczny ołtarz z wprawionymi w boczne ściany skrzyni ołtarzowej XVII-wiecznymi ikonami. W nawie znajdują się barokowe ołtarze boczne z XVIII wieku. W północnym słynąca łaskami ikona Opieki Bogurodzicy (Pokrow) z 1721 roku, która do 1928 roku znajdowała się w cerkwi w Izbach. Obecnie dawna cerkiew służy jako kościół parafialny rzymsko-katolicki pw. MB Nieustającej Pomocy.

Berest jest położony ok 9 km na północ id Krynicy-Zdrój, przy drodze nr 981 do Grybowa.  Cerkiew zlokalizowana jest bezpośrednio przy głównej drodze, przy skrzyżowaniu z drogą prowadzącą do Piorunki.

Zdjęcia wykonano w marcu 2015 roku.

  • Widok ogólny

  • Widok od bramki

  • Latarnia nad nawą

  • Dzwonnica

  • Dzwonnica

  • Dzwonnica