Jiczyn (czes. Jičín) to malownicze miasteczko w północnych Czechach, położone na obszarze popularnego regionu turystycznego Czeski Raj, założone w XIII wieku. Do 1337 roku było to miasto królewskie, potem należał do znanych rodów Vartenberków, Trčků z Lípy i Smiřických. Po bitwie na Białej Górze właścicielem i dziedzicem krainy w ramach ugody stał się wojewoda Albrecht Wacław Euzebiusz z Valdštejna. Wówczas miasto przeżywało swój największy rozkwit. Za panowania Albrechta Wallensteina (1583-1634) poszerzono granice miasta a także wzniesiono zaprojektowany przez włoskich architektów pałac księcia oraz wybudowano kościół św. Jakuba.Kolejnym większym projektem księcia był założony w 1631 roku i połączony prawie 2 kilometrową aleją lipową z miastem park Libosad. Dzisiejsze, klasycystyczne oblicze miasta pochodzi z okresu po pożarze w 1768 roku. Ostatnim szlacheckim rodem, władającym Jiczinem i okolicą, byli Trauttmansdorffovie. W 1936 roku miasto odkupiło zamek, Libosad z loggiami oraz grunty należące do Trauttmansdorffóv. Z Jiczyna pochodzi bohater książek Václava Čtvrteka i czechosłowackiego filmu animowanego Rozbójnik Rumcajs. Do najważniejszych zabytków Jiczyna zaliczyć możemy m in.:
– Brama Valdicka (Valdická brán) – stanowiąca jeden z symboli miasta XVI wieczna renesansowa budowla wzniesiona w latach 1568-78 jako część umocnień miejskich. Ostatnie piętro jest późnobarokowe z roku 1768, szczyt wieży z krużgankami i dachem namiotowym pochodzi z 1840 roku.Wieża ma wysokość 52 metrów a po pokonaniu 156 schodów oferuje widok z platformy widokowej na wysokości 32 metrów. Przy dobrej widoczności z tej jedynej zachowanej części średniowiecznych umocnień miasta można zobaczyć szeroką okolicę od Zvičiny przez Karkonosze, Kozákov aż po Ještěd.
– Pałac Wallensteinów – wczesnobarokowy, przebudowany w stylu klasycystycznym to obiekt dominujący w południowej pierzei rynku. Początkowo renesansowe skrzydło pałacu zostało zbudowane na początku XVII wieku, w czasach, gdy Jiczin należał jeszcze do rodu Smiřickich. W 1620 roku w pałacu doszło do wybuchu, będącego skutkiem związanych ze spadkiem sporów między siostrami Elżbietą Katarzyną a Małgorzata Salomeną. Gdy komisja królewska spisywała inwentarz, w piwnicach wybuchł proch strzelniczy. Eksplozja zabiła czterdzieści osób i w znacznym stopniu zniszczyła obiekt. W czasach Albrechta von Wallensteina został on wyremontowany i rozbudowany o kolejne skrzydła i sąsiednie budynki. W jego sąsiedztwie zbudowano też stajnie, ujeżdżalnię i zbrojownię. Architektem barokowej przebudowy zniszczonego obiektu był Andrea Spezza. Zachował on między innymi imponującą przestrzeń arkadowego dziedzińca. Jicziński pałac jeszcze raz znalazł się w centrum wydarzeń, gdy w 1813 roku przebywał tu austriacki cesarz Franciszek I. Ostatnimi szlacheckimi właścicielami obiektu byli Trauttmansdorffowie, którzy w latach 30. minionego wieku sprzedali go miastu Jiczin. Obiekt bywa nazywany pałacem, choć pod względem architektonicznym to zamek miejski, ponieważ znajduje się pośrodku miejskiej infrastruktury. W pałacu mieści się Miejska Informacja Turystyczna, Regionalne Muzeum i Galeria, Szkoła Muzyczna oraz ośrodek konsultacyjny prowadzony przez Czeski Uniwersytet Rolniczy. W pałacu jest także miejska Sala Ślubów oraz Sala Przysięgłych, pomieszczenia wykorzystywane do organizacji wydarzeń kulturalnych. Zwiedzanie pałacu możliwe jest obecnie tylko w ramach ekspozycji muzealnej.
– Kościół św. Jakuba Większego – XVII wieczny, znajduje się w pobliży zamku Wallensteina. Założony został przez Wallensteina na miejscu kilku wyburzonych domów ok. 1627 roku jako wczesnobarokowy obiekt wg planów G. Pieroniego na rzucie greckiego krzyża. Do 1628 roku budowę nadzorował A. Spezza, od 1632 roku N. Sebregondi. Początkowo Wallenstein pragnął wybudować katedrę dla nowego biskupstwa, po jego śmierci w 1634 roku prace jednak wstrzymano. Po dokończeniu budowy kościół dwa razy nawiedził pożar, następnie wyremontowano go w stylu szczytowego baroku a w 1701 roku poświęcono. Z tego okresu pochodzi późnobarokowe wyposażenie, które zachowało się do dziś. Neoklasycystyczna fasada ukończona została dopiero w 1867 roku. Nad wszystkimi pomieszczeniami dodatkowymi znajdują się oratoria, do jednego z nich przejść można z zamku wspinając się po murowanych schodach wspartych na łukach.
– Kościół św. Ignacego – XIV wieczny.
– Synagoga – wybudowaną w drugiej połowie XVIII wieku.
– Słup Mariacki – wzniesiony w 1702 roku.
– Rynek – z fontannami, otoczony malowniczymi kamieniczkami.
Jiczyn jest położony ok 36 km na wschód od Mlada Bolesłav.
Zdjęcia wykonano z filmu nagranego kamerą VHS w lipcu 2001 roku.