Le Puy-en-Velay było ważnym ośrodkiem pielgrzymkowym we wczesnym okresie średniowiecznej Francji. Słynie ono głownie z niezwykłych powulkanicznych turni, sterczących w samym centrum miasta na których znajdują się ważne francuskie sanktuaria. Początki miasta sięgają czasów starożytnych, kiedy znajdował się tu celtycki ośrodek kultu pogańskiego. Ofiary składano wówczas na wysokiej powulkanicznej turni skalnej. W latach 53-51 p.n.e. Owernia została podbita przez Juliusza Cezara, stając się częścią Galii Celtyckiej. Za czasów rzymskich skała, na której zbudowano kaplicę św. Michała, była miejscem kultu Merkurego. Osadę schrystianizowano w III wieku n.e., a niespełna dwa stulecia później założono biskupstwo i rozpoczęto budowę pierwszej katedry. W okresie średniowiecza Le Puy-en-Velay stanowiło ważny ośrodek kultu maryjnego. Stąd też wyruszały pielgrzymki do grobu św. Jakuba w Santiago de Compostela w Hiszpanii. Pierwszym pielgrzymem był biskup Godescalc który w 962 roku wyruszył spod nowo wybudowanej kaplicy w kierunku Hiszpanii wytyczając przy okazji nowy szlak. Obecnie miasto stanowi nadal ważny ośrodek kultu maryjnego, który przyrównać można do polskiej Częstochowy.
Jednym z najważniejszych zabytków Le Puy-en-Velay jest usytuowana w samym sercu najstarszej części miasta okazała romańska katedra Najświętszej Marii Panny (Catedrale Notre-Dame du Puy). Świątynia ta wzniesiona została w XII wieku w miejscu starej pochodzącej z V stulecia kaplicy. W jej wnętrzu przechowywana jest cudowna figurka Matki Bożej będąca kopią relikwii przywiezionej w 1254 roku przez króla Ludwika IX, która spalona została przez zwolenników rewolucji francuskiej w XVIII wieku. W katedrze obejrzeć można także doskonale zachowane romańskie freski pochodzące jeszcze z czasów budowy świątyni. Od wschodniej strony do prezbiterium katedry przylega potężna dzwonnica, górująca nad całym kompleksem katedralnym. W pobliżu katedry na rzymskich fundamentach stoi XI-wieczne baptysterium św. Jana.
Kolejnymi ważnymi zabytkami Le Puy-en-Velay są górujące nad miastem dwie powulkaniczne skały na których kolejno znajdują się wybudowana w 962 roku romańska kaplica św. Michała w Aiguilhe (Église Saint-Michel d’Aiguilhe) oraz wzniesiony w 1860 roku przeszło 16 metrowy pomalowany na czerwono posąg Matki Boskiej z Dzieciątkiem (Statue de Notre-Dame de France).
Romańska kaplica Saint-Michel d’Aiguilhe, usytuowana na malowniczej wysokiej (84 metry) powulkanicznej bazaltowej skale, powstała w połowie X wieku jako jeden z trzech punktów początkowych słynnej Drogi św. Jakuba wiodącej do grobu św. Jakuba w Santiago de Compostela w Hiszpanii. Do kaplicy usytuowanej na szczycie powulkanicznego komina prowadzi wyżłobionych w skale 265 stopni, których pokonanie zajmuje około 10 minut. W jej wnętrzu warto zwrócić uwagę na pieczołowicie odrestaurowane romańskie freski oraz odkryty w 1955 roku krucyfiks pochodzący z X wieku. W sąsiedztwie kaplicy znajduje się wybudowana w połowie XIX wieku neoromańska dzwonnica. Z góry rozpościera się przepiękny widok na pobliskie miasto Puy-en-Velay oraz dominującą nad zabudową okazałą katedrą.
Na jednym z sąsiednich kominów powulkanicznych w 1860 roku wzniesiony został przeszło 16 metrowy pomalowany na czerwono posąg Matki Boskiej z Dzieciątkiem (Statue de Notre-Dame de France) zaprojektowany przez francuskiego rzeźbiarza Jean-Marie Bonnassieux. Rzeźba wykonana została z żelaza pochodzącego z przetopionych 200 zdobycznych armat rosyjskich, podczas oblężenia Sewastopola.
Le Puy-en-Velay to niewielkie miasto w środkowej Francji, położone w dolinie rzeki Borne, około 110 km na południowy-zachód od Lyonu.
Zdjęcia pochodzą z filmu nagranego kamerą VHS w sierpniu 1995 roku. Niestety ich jakość pozostawia wiele do życzenia, ale chciałem je wykorzystać.