Barokowy pałac w Kostrzynie wzniesiony został dla Christopha Ernsta i Eleonory von Uechritz (być może wykorzystując pozostałości starszego dworu) w 1757 roku, o czym świadczy data na portalu. W XIX wieku poddano go przebudowie, której inicjatorem był najprawdopodobniej Rudolf Ernst von Kyaw.. 

Rezydencja elewacją frontową zwrócona została na północ, w stronę prostokątnego dziedzińca folwarcznego, wokół którego skupiono gospodarczą zabudowę. Obecnie jest to dwukondygnacyjny, podpiwniczony budynek, o zwartej bryle,  założony na planie prostokąta i nakryty wysokim czterospadowym dachem z lukarnami. Od wschodu do elewacji bocznej dostawiono podcień w formie trzech arkad wspartych na filarach, dźwigających loggię. Wewnątrz budynku ukształtowana została obszerna sień mieszcząca stare schody. Dziewięcioosiową fasadę frontową zaakcentowano po środku ozdobnym portalem z datą 1757 roku. Ściany boczne rezydencji posiadają po 5 osi okiennych.

Przed pałacem uformowano wysoki podjazd, wzmocniony murem oporowym. Droga prowadząca na ów podjazd obiegała gazon stromo opadających w dół od rezydencji i oddzielający część przypałacową od gospodarczego majdanu. Po wschodniej stronie pałacu założony był mały ogród ozdobny na planie półkola. Po ogrodzie tym pozostał dzisiaj bezdrzewny, płaski i plantowany teren o wyraźnie kształtowanych granicach. Na osi ogrodu powstała formowana aleja lipowa, dzisiaj ok. 150- letnia. Poprzez ów ogród i aleję poprowadzono oś widokową. Niewielki teren znajdujący się między aleją lipową, a folwarkiem zaadaptowano na cele rekreacyjne. Założono tam mały parczek. Na folwarku zachowały się XIX wieczne budynki gospodarcze i dom czeladny z XVIII wieku. Cały teren ogrodzony był wysokim kamiennym murem, zachowanym na znacznej swej długości. Na terenie zespołu pałacowego zachowały się nikłe ruiny zamku z XV wieku w postaci fragmentów muru.

Ostatnimi przedwojennymi właścicielami majątku była rodzina von Tauchnitz. Po II wojnie światowej zespół pałacowy był użytkowany przez PGR. Pod koniec XX wieku podobno został wykupiony przez prywatnego właściciela, ale do dziś śladów zabezpieczeń a tym bardziej remontu obiektu nie widać.

Kostrzyna jest położona 14 km na południe od Zgorzelca, przy lokalnej drodze do Lutogniewic. Pałac znajduje się w centrum miejscowości.

Zdjęcia wykonano we wrześniu 2023 roku.

  • Elewacja boczna i tylna

  • Elewacja frontowa

  • Portal wejściowy

  • Kartusz herbowy i data budowy nad wejściem