Gotycki kościół katolicki pw. św. Mikołaja w Lisewie Malborskim powstał ok. 1350 roku, prawdopodobnie z rozbudowy starszej kaplicy. Ceglaną podmurówkę wieży i szczyt wschodni wykonano w końcu XIV wieku. Świątynia w przeszłości była wielokrotnie odbudowywana i remontowana. Szczególnie mocno ucierpiała podczas II wojny polsko-szwedzkiej. Mocno zniszczony kościół w dokumentach z 1647 roku wymieniany był jako ruina, a w 1669 roku nadal nie odprawiano w nim nabożeństw. 18 stycznia 1818 roku silna wichura zniszczyła hełm wieży, który w tym samym roku został naprawiony i obniżony. Pod koniec XIX wieku rozebrano grożący zawaleniem dach i wzniesiono nowy. Kolejny remont kościoła miał miejsce w 2010 roku.
Kościół jest konstrukcją murowaną, jednonawową, orientowaną, z murowano-drewnianą wieżą od zachodu. Dolna, murowana część wieży pełni rolę kruchty. Górna, drewniana kondygnacja wieży jest oszalowana pionowo deskami i składa się z dwóch podstaw: dolnej czworobocznej, zwężającej się ku górze i górnej ośmiobocznej altany, na której wznosi się smukły hełm zwieńczony chorągiewką z datą 1818. Gotycka świątynia została wzniesiona na planie prostokąta, bez wydzielonego prezbiterium. Do północnej ściany przylega prostokątna zakrystia. Bryła kościoła została nakryta wysokim dachem dwuspadowym. Wnętrze kościoła zdobią: ołtarz główny, ambona, chrzcielnica, prospekt organowy, witraż patrona, a także widoczne, drewniane elementy pierwotnej ściany zachodniej. W dolnej części ołtarza głównego, między dwiema parami kolumn kompozytowych umieszczony jest obraz koronacji Mikołaja, a w górnej – obraz z wizerunkiem św. Magdaleny oraz figury świętych, w tym Piotra i Pawła. Ambonę i chrzcielnicę charakteryzują bogate dekoracje rzeźbiarskie.
Lisewo Malborskie jest położone 2,5 km na wschód od Tczewa, na prawym brzegu Wisły. Kościół wraz z przykościelnym cmentarzem jest położony w północnej części wsi, po wschodniej stronie głównej drogi.
Zdjęcia wykonano w sierpniu 2020 roku.