Zamek w Ojcowie powstał po roku 1354 z fundacji Kazimierza Wielkiego. Trzon pierwotnej warowni, położonej na wzgórzu, na prawym brzegu Prądnika, stanowiła ośmiokątna wieża wzniesiona z kamienia. Była ona trzypiętrowa i miała około 13 m wysokości. Budynek mieszkalny znajdował się przy kurtynie wschodniej, a wjazd przez wieżę bramną prowadził od zachodu, poprzedzony drewnianym mostem wspartym na trzech parach murowanych filarów. Całość była otoczona kamiennym murem obronnym, biegnącym po krawędzi wzgórza.
W 1400 roku zostało utworzone starostwo niegrodowe z siedzibą na zamku, a funkcję starostów pełnili przedstawiciele najważniejszych rodów małopolskich. Lustracja z 1620 roku stwierdza zły stan budowli, jednocześnie mówi że starosta Mikołaj Koryciński podjął prace remontowe. Po Korycińskich starostwem władali kolejno od 1676 roku; Warszyccy, Męcińscy i Morscy. W 1721 roku starostą był Bogusław Łubieński, a ostatnim, Załuski. Na przełomie XVIII i XIX wieku zamek popadł w całkowitą ruinę, a w 1829 roku zaczęła się jego rozbiórka. Pod koniec XIX i na początku XX wieku przeprowadzono prace zabezpieczaj±ce, zmierzające do odbudowy warowni, jednak projekty te nigdy nie zostały zrealizowane. Do dziś zachowała się wieża bramna i ośmiokątna Baszta Kazimierzowska oraz fragmenty muru obronnego i fundamenty domu mieszkalnego.
Ojców jest położony w Dolinie Prądnika, 17 km na północ od Krakowa. Zamek znajduje się w centrum miejscowości na cyplu skalnym zawieszonym nad doliną.
Zdjęcia wykonano w lutym 2005 roku.