Barokowo – klasycystyczny pałac w Rościszowie został zbudowany  XVIII wieku, z inicjatywy hrabiów Scherr-Thoss, prawdopodobnie z wykorzystaniem wcześniejszego, XVII wiecznego dworu. W XIX wieku rezydencja została znacznie przebudowana. Dobudowano wówczas boczne skrzydło i budowle towarzyszące.

Obecnie jest to dwukondygnacyjna, podpiwniczona budowla założona na rzucie lekko załamanego prostokąta, nakryta dachem mansardowym z lukarnami i oknami powiekowymi. Asymetrycznie w elewacji frontowej usytuowano czterokondygnacyjną, kwadratową wieżę, mieszczącą główne wejście, nakrytą dzwonowatym hełmem. Do pałacu przylega park krajobrazowy ze starodrzewem.

W latach 1975-77 obiekt przebudowano na ośrodek wypoczynkowy „Kasztel”, kiedy to oddano nie pasujące do całości skrzydło boczne o prostych elewacjach. Liczne zmiany elewacji zatarły większość cech stylowych i detali architektonicznych. Obecnie pałac wygląda na nieużytkowany.

Rościszów jest położony 3 km na zachód od Centrum Pieszyc, przy drodze nr 383 do Walimia. Pałac znajduje się w centrum miejscowości pod nr 71, tuż przy szosie, po jej południowej stronie.

Zdjęcia wykonano w lipcu 2021 roku.

  • Elewacja frontowa

  • Elewacja frontowa

  • Widok od drogi

  • Barokowy hełm