Sanatorium w Rościszowie zostało zbudowane w 1898 roku. O jego lokalizacji zadecydował korzystny klimat Gór Sowich. Budowla stanowi przykład architektury eklektycznej. Rozczłonkowana, asymetryczna bryła posiada 4 kondygnacje, nad którymi wznosi się dominująca w krajobrazie wieża. Budynek jest ozdobiony licznymi detalami i elementami nawiązującymi do modnego na przełomie stuleci „stylu kurortowego” jak: balkoniki, tarasy, werandy, fragmenty konstrukcji ryglowej i kamienne detale architektoniczne.

W sanatorium początkowo leczono zaburzenia układu nerwowego. Po wojnie zorganizowano tu dom dziecka, niedługo potem ośrodek wczasowy. Od 1960 roku rozpoczęło działalność sanatorium przeciwgruźlicze. W budynku nadal funkcjonuje szpital, toteż zabytek można podziwiać z zewnątrz, korzystać można natomiast ze znajdującego się wokół rozległego parku leśnego.

Rościszów jest położony 3 km na zachód od Centrum Pieszyc, przy drodze nr 383 do Walimia. Sanatorium znajduje się na początku miejscowości pod nr 11, po północnej stronie szosy.

Zdjęcia wykonano w lipcu 2021 roku.

  • Fasada

  • Podjazd

  • Fasada i podjazd