Zamek w Trzebieniu został zbudowany na początku XVII wieku z inicjatywy Nicola von Birbana, o czym świadczyła pamiątkowa tablica. Jednakże już w 1604 roku Nicol sprzedał majątek Fabianowi von Zedlitz. Kolejni właściciele w pierwszej połowie XVII wieku to Caspar von Senden, Gottfried von Gersdorf i jego spadkobiercy, David von Fürst, Dorothea von Schellendorf zamężna za Hansem Jakobem von Senden. W 1663 roku dobra odziedziczyła córka ostatnich, Maria Theresia von Senden, która poślubiła Ferdinanda Maximiliana von Wachteln. W czasie wojny trzydziestoletniej został zniszczony i odbudowano go w roku 1683 z inicjatywy Ferdinanda von Wachteln. W 1679 roku majątek zakupił Sigismund Heinrich Freiherr von Bibran zu Alt-Oels und Urbanstreben, którego syn Benjamin w latach 1717-34 przebudował rezydencję, powiększając o dwa boczne skrzydła, podwyższając korpus o jedno piętro i budując wieżę. W tym okresie wnętrza zyskały nowy wygląd. Kolejni właściciele to od 1722 oku. Christoph Friedrich hr. Stollberg, a od 1727 roku Hans Heinrich III hrabia Hochberg. Hans Heinrich VI nakazał przenieść ornamenty z piaskowca zdobiące założenie od 1717 roku do nowobudowanego zamku Stary Książ. W latach 1805-1945 pałac należał do rodu von Kölichen. W XIX wieku rezydencja została odnowiona.

W 1945 roku zamek został całkowicie zniszczony i tuż po wojnie rozebrany. Zachował się jedynie fragment kamiennego mostu nad fosą.

Trzebień jest położony 15 km. na północ od Bolesławca przy drodze nr 297 do Szprotawy. Resztki zamku znajdują się po lewej stronie szosy, należy zjechać na Trzebień Mały i przejechać ulicą Parkową do krzyżówki z ulicą Mostową, gdzie stoi przydrożny krzyż. Za krzyżem po przejściu przez chaszcze znajduje się plac na którym stał zamek.

Zdjęcia wykonano w maju 2006 roku.

 

 

 

 

  • Relikt mostu nad fosą

  • Relikt mostu nad fosą