Obecny, drewniany kościół parafialny pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Wilkowisku jest trzecią z kolei świątynią zbudowaną w tym miejscu, w latach 1917-23, na wzór poprzedniej, która spłonęła w wielkim pożarze 28 stycznia 1916 roku. Konsekracji dokonano 25 grudnia 1923 roku.Jest to jednonawowa świątynia wzniesiona według zasad konstrukcji zrębowej, oszalowana poziomo, z trójkątnie zamkniętym prezbiterium, do którego przylega zakrystia z dawną lożą kolatorską na piętrze. Do nawy przylegają: kaplica (od południa), kruchta (od północy) oraz przedsionek kwadratowej wieży (od frontu). Nad przedsionkiem wznosi się kwadratowa wieża, podzielona na kilka kondygnacji przez odsadzkę i zadaszenia. Dwa najwyższe piętra zdobione są niewielkimi pilastrami i fryzem arkadowym. Całość wieńczy baniasty barokowy hełm. Siodłowy blaszany dach wieńczy wieżyczka na sygnaturkę z latarnią, zakończona baniastym hełmem. Do kościoła prowadzą dwa wejścia z ozdobnymi nadprożami.

Wnętrze świątyni nakryte jest pozornym sklepieniem kolebkowym. Ściany pokrywa drewniana boazeria, która doskonale komponuje się z innymi drewnianymi elementami wyposażenia. We wnętrzu zachowały się pojedyncze elementy wyposażenia ze starszych świątyń. Ołtarz główny pochodzi ze starego kościoła w Limanowej. Wykonany jest w stylu późnego baroku. Znajduje się w nim rzeźba Najświętszej Maryi Panny z Lourdes oraz obraz Matka Boska Dobrej Opieki z początku XVIII wieku. W górnej części ołtarza znajduje się barokowy wizerunek patronki kościoła – św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Ołtarze boczne wykonane w stylu barokowym w latach 1926-35 przez Antoniego Wróbla. W 1997 roku miał miejsce remont kościoła, największy od momentu jego budowy.

Wilkowisko jest położone około 13 km na północny-zachód od Limanowej, przy lokalnej drodze do Szczyrzyca. Kościół znajduje się w centrum wsi, tuż przy drodze, po jej zachodniej stronie.

Zdjęcia wykonano w lutym 2022 roku.